+48 22 523 41 18
Godziny otwarcia: 9:00-17:00

Fundacja „Wspieram” jest organizatorem Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”, którego głównym celem jest zaprezentowanie zagranicznym widzom najwybitniejszych filmów polskich. Tradycje festiwalu „Wisła“ sięgają 2008 roku. Główna edycja „Wisły” odbywa się w Moskwie, następnie prezentujemy wybrane filmy w kilkunastu rosyjskich miastach, m.in. w Jekaterynburgu, Nowogrodzie Wielkim, Irkucku, Kaliningradzie, Krasnodarze, Krasnojarsku, Pietrozawodsku, Kazaniu, Orenburgu, Rostowie nad Donem, Soczi, Twerze. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” organizujemy w następujących państwach: w Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Serbii, Chorwacji, Kirgistanie czy Białorusi. Co roku staramy się rozszerzać granice projektu, prezentując polską kinematografię w innych krajach. W 2020 roku festiwal po raz pierwszy odbył się w Korei Południowej, a w 2021 w Bangladeszu, Albanii oraz Wietnamie.

Dzięki wieloletniej współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych „Wisła” jest jednym z największych festiwali filmowych na świecie, propaguje kulturę polską w kilkunastu państwach na przestrzeni 9 miesięcy każdego roku. Jako impreza cykliczna jest rozpoznawalna i ceniona przez widzów, środowiska medialne oraz instytucje kulturalne, z którymi od lat owocnie Fundacja Wspieram współpracuje. Festiwal ma na celu nie tylko stworzenie możliwości uczestniczenia w kulturze polskiej rodakom mieszkającym poza granicami kraju, ale także zaprezentowanie obcokrajowcom najlepszych filmów polskich, które mimo swojej niezaprzeczalnej wartości artystycznej nie są dystrybuowane w lokalnych kinach. „Wisła” w wielu miejscach jest jedyną imprezą kulturalną, która propaguje polską kulturę, przez co stanowi długo oczekiwane przez widzów wydarzenie, cieszące się ich ogromnym zainteresowaniem.

W programie festiwalu znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, które zyskały uznanie nie tylko wśród rodzimej, ale także zagranicznej publiczności. Kinowy ekran przybliża widzom nie tylko wspaniałe dzieła, ale także samą Polskę – bogaty krajobraz kraju i panoramę jego mieszkańców. To właśnie w kinie, jak w kalejdoskopie, przeplatają się opowieści zabawne i gorzkie, elektryzujące i przerażające, mistyczne i historyczne, sarkastyczne i niepodszyte ironią, niekiedy pełne sukcesu, innym razem bolesnej porażki. Odkrywamy przed widzami znakomite debiuty oraz nowe obrazy twórców, którzy zdążyli już zgromadzić bogatą kolekcję nagród filmowych. Wspólnym mianownikiem dla wiślanego wachlarzu są prawdziwe emocje, wyraziści bohaterowie i refleksje, z którymi widzowie zostają po seansach. Podczas festiwalu odbywają się liczne wydarzenia towarzyszące m.in. koncerty, warsztaty, debaty, wystawy a także spotkania z twórcami.

Więcej informacji www.festiwalwisla.pl